Recenze Redmi 9C NFC: Překvapení za 3 000 korun

Recenze Redmi 9C NFC: Překvapení za 3 000 korun

Konstrukce a zpracování

Ano, Redmi 9C je plasťák. V dané kategorii nemůže tohle překvapit. Telefon je ovšem vyroben pevně, nic nevrže, neprohýhá se a působí v ruce solidně. Je vzhledem k velikosti také lehký a díky zaoblení zad a textuře plastu se velice pohodlně drží. To všechno je fajn, ale osobně bych neřekl, že je tohle Redmi pěkné. Není ošklivé, ale podobně drahé a rovněž plastové Realme C11 je podle mě daleko hezčí. Ale tahle modrá taky neurazí. Byť pokud byste nechtěli úplně zářit na ulici tou modrou, tak můžete zvolit i diskrétní černou variantu.

Navíc vzhled je pouze jedna věc, ale výbava druhá a já si myslím, že v této třídě jde především o to, co za své peníze dostanete a ne, jak to vypadá. Kupříkladu Redmi má velice dobrou čtečku otisků prstů na zádech. Je velice spolehlivá a kupodivu i dost rychlá. Odemkla telefon vždy na první dobrou a jsem za ní rád. Je tu rovněž odemykání obličejem, ale to není tak bezpečné.

Reklama

Displej a zvuk

Pokud jde o 6,53palcový HD+ LCD displej, tak ten je fajn. Není to žádný zázrak, ale pozorovací úhly jsou velice dobré a jas 400 nitů mě celkem překvapil. Na slunci nebyla čitelnost vůbec tak špatná, jak jsem se obával. Opět upozorňuji na poměry dané cenovky kolem 3 tisíc korun. Displej je fajn a stejně tak reproduktor vespod telefonu. Hraje dostatečně nahlas, a to je nejdůležitější, přičemž to samé platí o 3,5mm jacku pro sluchátka.

Hardware

Ještě radši jsem ale za důvod, proč se tento telefon jmenuje Redmi 9C NFC – NFC. Tuhle technologii vážně u telefonů pod 3 tisíce korun nehledejte, je to pořád velká vzácnost, ale tady je a hádejte co? Funguje. Můžete rychle párovat příslušenství, sdílet něco s kamarády, ale především můžete používat Google Pay pro bezpečné bezkontaktní placení. To je podle mě v dnešní době obrovská výhoda. Třeba já bych telefon bez NFC právě kvůli placení už nechtěl. Většinou něco, na co jsme zvyklí z vyšších cenovek u takto levných telefonů chybí, ale tady ne. Jen je tedy vše samozřejmě na trochu nižší úrovni.

Třeba výkon je ovlivněn procesorem MediaTek Helio G35. Nečekejte nějaké super hraní a prostředí neběží extra rychle či plynule. Musíme se ale na tenhle telefon dívat z jiného pohledu. U tak levného zařízení jsme rád, že vůbec vše běží hladce. Že jsme na nic nečekal zas tak extrémně dlouho. Že se animace nijak výrazně nezasekávají. Tenhle telefon běží dobře a nikdy jsem s ním neměl potíže. Nemluvě o faktu, že nový Helio G35 je pořád jeden z těch nejsilnějších procesorů této cenovky.

Já ovšem používal verzi se 3 GB RAM a 64GB úložiště, která je o 500 korun dražší. To mějte na paměti. Je také verze za 3 tisíce korun s 2 GB RAM a 32 GB úložištěm. Ale nebojte, paměť je vážně jediný rozdíl mezi verzemi telefonu. NFC a zbytek výbavy budete mít pořád i v té nižší verzi stejný. Nebo i u ní najdete také trojitý slot pro dvě SIMky a microSD kartu najednou, což se zrovna u té levnější varianty určitě hodí. Jo a je tu také infraport pro ovládání elektroniky.

Mimochodem je tu už nové MIUI 12 založené na Androidu 10, takže dostanete lepší nové animace, sem tam jinou grafiku, můžete si zapnout nové rozdělená notifikační centrum, nebo nechat staré, jsou tu upravené aplikace a podobně. Prostředí nic méně běží překvapivě dobře. Jen chci upozornit, že Xiaomi sem předinstalovalo spoustu her a také třeba Netflix, LinkedIn a podobně. U levnějších telefonů je tohle běžné, výrobci chtějí více vydělat, ale stejně by to tu být nemuselo. Tohle já nemá rád, ale chápu to.

Vedle něhož je také microUSB s 10W nabíjením. Jo, já vím. Tohle je jediný ústupek, co se částí telefonu týče. Do této třídy USB-C ve velkých počtech ještě nedoplulo, ale to nevadí. Hlavně, že je tady baterie s kapacitou 5000 mAh. Když si dáte dohromady takovou kapacitu, s rozlišením displeje a slabším hardwarem, tak vám musí být jasné, že výdrž bude excelentní a je. Já jsem dával při běžném používání i skoro tři dny na jedno nabití. Dva a kus vám pak zaručuji, pokud nebudete nějak extra hodně hrát, používat navigaci a podobně. Za baterku zkrátka velká pochvala.

Fotoaparáty

Poslední věcí jsou pak fotoaparáty, ke kterým musí být člověk shovívaví. Foťáky jsou tu na zádech na první pohled tři, ale jeden Xiaomi předstírá, to vedle blesku není senzor, jen grafika. No a druhý je senzor po rozmazání pozadí, což nám nechává jeden hlavní 13Mpx fotoaparát. Ten si nevede za dne vůbec špatně. Dostanete použitelné fotky, samozřejmě večer už je to mnohem horší, ale co čekat za 3 až 3,5 tisíce korun.

Po selfie srovnání Xiaomi aplikace vs GCam - první vždy Xiaomi, poté GCam

Můžu ale říct, že mě velice příjemně překvapilo HDR. Schválně jsem si dal tu práci a našel po desítkách pokusů funkční GCam pro tenhle model. Udělal jsem srovnání a vida, fotky jsou buď stejné nebo Xiaomi díky svému HDR poráží GCam, který měl rovněž HDR zapnuto. Prozatím rozhodně zůstaňte u výchozí aplikace. Možná jednou, jestli někdo udělá pro tento model GCam s Nočním režimem, ten totiž v aplikaci Xiaomi chybí. Potom by se hodila appka speciálně na noční režim. Ale jinak to nechte být.

Pokud jde o video, tak Full HD ve 30 FPS vypadá, tak jak byste čekali. S těží použitelné, ale ostření funguje dobře a telefon neblbne s expozicí nebo přeostřováním. Celkem mě pak překvapila přední 5Mpx kamerka, která i v naší potemnělé redakci s ostrým bočním světlem udělala solidní fotku a portrétní režim u ní zafungoval taky velice dobře. Na dané peníze je určitě fajn.

Vyplatí se?

Celkově si nemám u Redmi 9C NFC v podstatě na nic stěžovat. Obzvláště až určitě v nějaké akci klesne cena té mojí 3GB verze ze 3,5 tisíc na 3 tisíce korun, což se určitě dříve nebo později stane. Nic méně, když budu brát i teď tu levnější verzi, tak je super, co za 3 tisíc korun můžete mít. Redmi 9C běží solidně, má výbornou výdrž velké baterky, celkem silný procesor, displej je fajn, fotoaparáty jsou fajn, je tu už Android 10 s MIUI 12, infraport, trojitý slot na karty, bezva čtečka na zádech a pak to proklamované NFC.

Vesměs nemám výtek. To USB-C by bylo hezké, ale jinak je Redmi 9C NFC velice povedený telefon. Hovory v pohodě, signál v pohodě, GPS funguje, všechno běží, jak má a běží to dobře. A když vezmete třeba rovněž nové Moto E6s Plus, tak je na tom Redmi líp. Zkrátka musíte najít jen nějaké starší telefony, které spadly na ceně, aby se mohlo s Redmi alespoň něco rovnat. Takže je, dobrá práce Xiaomi, udělali jste hodně dobrý telefon, který má vše, co by mohl člověk za 3 tisíce chtít.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.