10 Tipů a triků jak mít lepší fotky - Zboží.cz

10 Tipů a triků jak mít lepší fotky - Zboží.cz

Martin Chroust před 6 měsíci

Otevřít fotoaparát, rychle vyfotit scénu, zamknout telefon a schovat jej do kapsy? Pokud jsme přesně popsali vaše fotografické návyky s mobilem, zřejmě ani nevíte, o co přicházíte. Ano, smartphone je ideální pro focení momentek, ovšem i miniaturní snímače se základní optikou, bohatou softwarovou nadstavbou a často i za přispění umělé inteligence dokáží vykouzlit velmi zajímavé fotografie. Stačí se držet několika základních fotografických tipů při focení smartphonem, a pokud je budete dodržovat, můžete se doslova "přes noc" stát daleko lepším mobilním fotografem. Nevěříte? Vyzkoušejte si naše tipy se svým telefonem, a uvidíte sami.

1. Držte telefon správně Focení s mobilem je dnes zcela běžnou záležitosti, věděli jste však, že základem povedené fotografie je správné držení telefonu? Samozřejmě musíte telefon držet tak, abyste prsty neměli položené na objektivech. Také je vhodné telefon držet v obou rukách, aby byla zajištěna co největší stabilita. V ideálním případě by měly lokty směřovat směrem k chodidlům. Pro zvýšení stability (bez ohledu na stabilizační mechanismy v telefonu) si můžete lokty ještě zapřít o břicho.

Zdroj: Základem je správné držení a úchop telefonu při focení.

A pokud máte na svém telefonu hardwarovou spoušť, upřednostněte ji před dotykovou spouští na displeji, při jejímž stisku se rozechvěje celý telefon. A to může být základ pro rozmazanou fotografii, zvláště v horších světelných podmínkách. Nevíte o tom, že by měl váš telefon hardwarové tlačítko spouště? U některých smartphonů můžete pořídit fotku bočními regulátory hlasitosti. Vyzkoušejte to i u svého smartphonu, za pokus to stojí! 2. Mobil není všeuměl Ano, kvůli fotomobilům jsme možná ochotně nechali doma kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky s vyměnitelnými objektivy. Komfort, kdy s sebou netaháte žádné těžké zařízení navíc, má však i svou stinnou stránku. Musíte se smířit s tím, že telefony se sice budou srdnatě prát i s těmi nejhoršími světelnými podmínkami, absenci světla a fyziku v podobě miniaturních snímačů však neoklamou. Buďte připraveni na to, že se najde spousta typů scén, které telefon nevyfotí pořádně či rozhodně ne tak, jak by to zvládl plnohodnotný fotoaparát.

Většinu nedostatků malých fotočipů a omezené mobilní optiky vyřeší dostatek světla. Při focení na přímém slunci máte zaděláno na velmi povedené fotografie. Naopak v podvečer nebo při focení uvnitř musíte mít jasno v tom, že fotografie z mobilu nemusí být nijak kvalitní. Jistě, jsou tu speciální noční režimy s dlouhou expozicí, foťáky se sloučenými pixely pro absorpci většího množství světla nebo umělá inteligence, která do fotek často zapracuje i to, co nevidíte. Vždy je ale lepší očekávat spíše průměrnou fotografii. A zaručujeme, že vás občas kvalita noční fotky zaskočí natolik, že budete nočním focením příjemně překvapeni. 3. Dodržujte pravidla kompozice Stejně jako při focení plnohodnotným fotoaparátem, i při focení mobilem platí základní pravidla kompozice. V rámci fotoaplikace si můžete aktivovat fotografickou mřížku (resp. dělící čáry), které vám pomohou se správnou kompozicí. Obecně platí, že hlavní motiv ani horizont by neměly být ve střední části snímku. Horizont je vhodné umístit do horní či spodní třetiny fotografie, hlavní motiv by měl být umístěn spíše ke krajům, popř. můžete využít známý „zlatý řez“. Opět si můžete pomoci mřížkou fotoaparátu, která vám přímo na displeji ukáže čtyři průsečíky dělících čar, kde je vhodné umístit snímaný objekt.

Zdroj: Redakce Magazínu Mřížka ve fotoaplikaci pomůže se správnou kompozicí.

Pravidla kompozice samozřejmě platí pro fotografie, u nichž máte dostatek času si pohrát si se scénou. V případě momentek je před kompozicí důležitější zachycení okamžiku, což má pro vás daleko větší vypovídající hodnotu. Při focení dětí je třeba důležitější zachytit výraz tváře nebo činnost, kterou dítě aktuálně dělá, zatímco o kompozici jde až ve druhé řadě. I v umění rozeznat, kdy budete dodržovat pravidla kompozice, tkví kvalita mobilního fotografa. 4. Nebojte se fotorežimů Dáme ruku do ohně za to, že většina uživatelů telefonu spustí foťák, rychle nacvaká několik fotek na automatický režim (aneb co kdyby některá z nich nebyla ostrá), a pak foťák zase zavře. To samozřejmě není nic proti ničemu, protože právě tuto úlohu, focení momentek, plní smartphony dokonale. Jenže, ne vždy jsou scény tak dokonale nasvícenné, takže automatika nemusí vše, i s přispěním umělé inteligence, nastavit tak, jak potřebujete. Proto se nebojte samostatných fotorežimů, které vám odemknou možnosti, které foťák na automatický režim nezvládne.

Zdroj: Redakce Magazínu

Zdárným příkladem jsou např. panorámata, která budou z mobilu za dobrého osvětlení velmi povedená. V noci se hodí zvolit samostatný noční režim, který zvýší čas expozice, nastaví vhodnější ISO a různými pokročilými algoritmy se stará o filtraci šumu. Pokud si zvednete ISO, foťák pořídí snímek v kratším čase, takže na fotce nepůjde vidět rozmazaný pohyb pohybujících se osob. Nesmíte to ale s hodnotou ISO přehánět, u velmi vysokých hodnot je na fotkách vidět výrazný šum, a to i při jinak slušných světelných podmínkách. Telefony nabízejí i speciální fotorežimy pro focení dětí, jídla, portrétů (s efektně rozmazaným pozadím) či rovnou manuální režim, v němž si můžete spoustu voleb upravit podle svého. Mimo zmiňovaného ISO např. teplotu bílé, měřící body, korekci epozice, závěrku nebo typ ostření (včetně manuálu), a další. Funkce se samozřejmě mezi různými smartphony rozličných značek dost liší, nebojte se však experimentovat a vyzkoušet, které z fotorežimů nabízí právě váš telefon.

5. Zapněte si HDR Spousta telefonů dnes dokáže fotit s HDR, což je zkratka slova High Dynamic Range, neboli vysoký dynamický rozsah. Ve zkratce dochází ke skládání více snímků (minimálně tří) s různým kontrastem, které se složí do jedné výsledné fotografie. Jedna z fotek je podexponovaná, druhá „normální“ a třetí přeexponovaná. U pokročilých HDR režimů může být dílčích snímků více. Finální fotografie bude optimálně nasvícená, tedy s ideálním poměrem světla a stínu. HDR využijete zejména při focení městské zástavby nebo přírody s oblohou, která nebude přepálená a současně nezaniknou stinné části přírody, např. hluboké lesy.

Zdroj: Redakce Magazínu Fotka pořízená s HDR. Obloha s odrazy není přepálená, stíny jsou zase příjemně prosvětlené.

6. Myslíte to s focením vážně? Foťte v RAWu Pokud jste zvyklí ze své zrcadlovky fotit v RAWu a pak trávit hodiny úpravami fotek u počítače, máte stejnou možnost i u mobilů. Tedy alespoň u těch výkonnějších, u nichž si můžete focení do formátu RAW aktivovat v nastavení fotoaplikace. Fotky v RAWu si na telefonu prohlédnete problematicky, a proto je souběžně pořízena i klasická JPEG fotografie. A na vás pak je „vyvolání“ fotek do běžně čitelného formátu. S tím se samozřejmě pojí i nepřeberné množství úprav v desktopových grafických aplikacích. 7. Vyhněte si digitálnímu přiblížení Při focení se snažte přijít ke snímanému objektu blíž, a to zejména tehdy, pokud váš telefon nedisponuje optickým přiblížením. Není nic horšího, než digitální přiblížení scény, která by byla za normálních okolností špičková. Ovšem zooování v podobě výřezů fotografie může nenávratně zhoršit kvalitu. Současně to s přiblížením k objektu nesmíte nijak přehánět, nedoporučuje se např. fotit portrétové snímky z úplné blízkosti (hlava přes celou výšku fotky), protože pak může docházet k nežádoucím deformacím. V případě přiblížení scén je třeba znát silné a slabé stránky vašeho fotomobilu a využít je ve svůj prospěch.

Zdroj: Zdroj: Redakce Magazínu

Zdroj: Zdroj: Redakce Magazínu Porovnání optického a digitálního zoomu.

8. Využijte všechny objektivy a efekty Je pravidlem, že současné telefony nemají jeden, ale hned několik fotoaparátů. Pokud chcete z telefonu vymáčknout maximum, nebojte se využít všechny dostupné objektivy. Hlavní snímač bude samozřejmě v permanenci neustále, pak ale můžete mít u mobilu třeba ultraširokoúhlý objektiv, popř. teleobjektiv nebo samostatný snímač pro makro. Výjimkou není ani doplněk pro portrétové focení (hloubkový objektiv či ToF snímač). U všech objektivů můžete počítat i se zajímavými efekty, které dokáží výsledné fotografie ozvláštnit. Ne, neděláme si iluze, spousta z nich negativně ovlivní výslednou kvalitu fotky, ale i z naší zkušenosti vyplývá, že tu a tam dokážete filtrem povedenou fotografii ještě o něco vyšperkovat.

9. Nebojte se doplňkového příslušenství Doplňkové nasazovací objektivy vypadají efektně, v praxi však od nich žádné zvýšení kvality fotografií nečekejte. Stativ, selfie tyč nebo gimbalový stabilizátor jsou daleko lepšími pomocníky. Spousta z nich je navíc v kompaktní či skládací formě vhodné na cesty. Stativ vám umožní fotit bez rozmazání, stačí na něj telefon upnout univerzálním držákem a nastavit krátkou samospoušť. Fotografie budou pořízené bez jakéhokoliv náhodného rozmazání, které by mohl způsobit pohyb ruky při stisknutí spouště. Některé telefony při focení v nočním režimu dokáží rozpoznat upnutí na stativu a následně zvýšit dobu expozice na hodnoty, ke kterým byste se při focní „z ruky“ nikdy nedostali. Gimbalový stabilizátor využijete při natáčení videí v pohybu, selfie tyč je zase dokonalým pomocníkem při focení selfíček.

Zdroj: Gogen, Dji, Hama a Ulanzi

10. Rada na závěr – nic není nemožné, nebojte se experimentovat Mobilní fotografie už dávno nemá žádné výrazné mantinely. Nebojte se experimentovat, zvláště pak u dražších telefonů není nic nemožné. Záleží jen na vaší kreativitě a na chuti zkoušet nové věci.

Baví vás takové články? Výběr těch nejlepších můžete mít pravidelně v e-mailu. E-mail Odebírat novinky

Sdílet na sítích Twitter Facebook

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.